Konumlandırma için sensörler

Milimetre hassasiyetinde doğru noktada

Otomatik bir şekilde birlikte çalışması gereken tesis parçalarında, parçaların veya aletlerin milimetre hassasiyetinde konumlandırılması çok önemlidir. Burada iki çalışma prensibine sahip cihazları sunuyoruz. Bir taraftan reflektörün karşısında ölçüm yapan lazer mesafe ölçüm cihazı ve diğer taraftan kırmızı ışık lazeri, bir barkod bandına göre pozisyon ve hızı tespit edebilen barkod konumlandırma sistemi.

Optik lazer ölçme sistemleri

Optik lazer mesafe ölçümünün cazibesi

AMS 300i sensörü temassız, hızlı ve mutlak doğrulukta 300 m çalışma mesafesine kadar hareketli tesis parçalarına doğru olan mesafeleri hesaplar. Milisaniye aralıklarla lazer mesafe ölçüm sistemi, benzersiz endüstriyel Ethernet ya da alan veri yolu arayüzleri tercih imkânlarıyla, dinamik ayarlamalar için mesafeleri mm hassasiyetinde ölçebilir.

Optik iz izleme

Hızlıca hedefe – Kenar tespiti ile iz izleme

Kenar tespiti üzerinden optik iz izleme, sürücüsüz taşıma sistemlerinin otomasyonu için maliyeti uygun bir imkandır. Araç güzergahlarının sürekli olarak değiştirilmesi gereken, üretim ve depo alanları için OGS 600 en uygun çözümü sunmaktadır.

Barkod konumlandırma sistemleri

Yandan geçmeli ve milimetre hassasiyetinde limitsiz “sonsuz” konum verileri

Barkod konumlandırma sisteminin lazer başlığı, bir barkod bandının uzunlaması doğrultusunda hareket eder. Sürüş hareketi sırasında milimetre hassasiyetinde ve 10.000 m mesafeye kadar mutlak konum bilgilerini hesaplar. Barkod bandının kullanımı çok kolaydır ve aynı şekilde düz veya eğimli noktalara yapıştırılabilir. Yüksek esneklik, kolay montaj, şeffaf teşhis ve entegre arayüzler arasında geniş tercih imkânı bu sistemin avantajları arasındadır.

Raf hassas konumlandırma LSIS 472i

Birinci ve ikinci raf derinliği için raf hassas konumlandırma

LSIS 472i akıllı kamera, LSIS 400i akıllı kamera ailesinin bir ferdi olarak çok özel bir cihaz tipidir, özellikle çift raf derinliği için tamamen raf hassas konumlandırma için tasarlanmıştır.
LSIS 472i daire şeklindeki delikleri, reflektörleri algılar ve nominal pozisyona göre X ve Y yönündeki pozisyon sapmalarını belirler. Entegre webConfig konfigürasyon yazılımı ile kamera bir tarayıcı üzerinden yapılandırılabilir. Görüntü aktarımı ve bu şekilde çalışma sırasında proses denetimi yapılabilir ve bu FTP üzerinden gerçekleştirilir.
Kamera, entegre bir Ethernet TCP/IP ve buna ek olarak bir RS232 arayüzüne sahiptir. Buna ek olarak 8 adet yapılandırılabilir, dijital IO›lar bulunmaktadır, bunlar örneğin RGB›lerin konumlandırılması için kullanılabilir.

Kamera bazlı konumlandırma sensörleri

Yüksek raflı depolama cihazı – Genel konumlandırmadan hassas konumlandırmaya kadar

Kamera tabanlı sensör, tek veya çift derinlikteki raf bölmelerinin önündeki raflı depolama cihazının hareket (X ekseni) ve kaldırma mekanizmasının (Y ekseni) raf hassas konumlandırması için kullanılır. Bu sırada mutlak konumlandırma sırasında oluşan sapmalar, istenen referans pozisyonu tarafından tespit edilir. Referans pozisyon, raf bölmelerindeki çelik profiller (enine sürgü veya dik profiller) içerisindeki basit delikler veya reflektör ile tespit edilir. Delik sensörün çalışma alanında (görüntü alanı) bulunduğunda sensör entegre TCP/IP veya PROFINET arayüzü veya 4 dijital anahtarlama çıkışı üzerinden referans pozisyona göre güncel pozisyonu aktarır. Mutlak ve referans pozisyonlar örtüştüğünde, yüksek raflı depolama cihazının ideal konumuna ulaşılmıştır. Kompakt tasarım, kolay kullanım, entegre internet sunucusu veya doğrudan sensördeki parametrelendirme kodları üzerinden konfigürasyon, bu cihazın sadece bazı özelliklerindendir.