Fieldbus Bağlantıları

Bir tesisin veya makinenin artan otomasyon ihtiyacına paralel olarak, sensör ve aktüatörlerin sisteme bağlanması için gerekli kablolama ihtiyaçları da artmaktadır. Alternatif çözüm olarak komponentlerin feldbus bağlantıları ile sisteme seri bağlanması çok daha ucuz bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Feldbus paralel kablo demetlerini tek bir bus kablosu ile ilgili seviyedeki tüm bus düğümleri ile birleştirir.

Feldbus dünyasında çok yaygın olan sistem AS ara yüzüdür (interface) ve sensörler ile aktüatörlerin yüksek kumanda seviyesine bağlanması için tasarlanmıştır. Schlegel ürün gamı acil stop butonları için uygun kontak bloklarını (Safety@Work ) ve ASi elemanları vazifesini gören limit şalterleri kapsamaktadır. Ayrıca , büyük ASi muadili kumanda panellerinin ya da muhafazalarının yapımı için ilaveten bir birleştirici modül de mümkündür. Modüler çözümün en büyük avantajı gerekli adreslerin (8 giriş ve 8 çıkış için ½ adres) indirgenmesidir.

Benzer modüler tasarım, çok yaygın olan CANopen Feldbus için de mevcuttur. Bu her biri 4 aktüatöre (kumanda butonları ve sinyal lambaları ) sahip 16 anahtar modülünün bir CANopen bus modülüne bağlanmasına imkan veriyor.

Profi bus DP modülü de buton alanlarının modüler yapılandırılmasına uygundur, burada 16 (opsiyonel 64) kontak bloğu birleştirici modül sayesinde profi bus düğümü üzerinden sisteme bağlanıyor.

Bus modül üzerinden Schlegel kumanda üniteleri diğer bus sistemlerine de bağlanabilir, örneğin DeviceNet, Profi net I/O, EtherCAT, Ethernet 10MB, LONWorks62, MPI, Powerlink ya da Ethernet IP.

Feldbus Bağlantıları